>

Archív famózních zpráv

Horká koupel snižuje riziko mrtvice a infarktu

25. 3. 2020

ÓSAKA (Famous) – Pravidelná teplá koupel může snižovat krevní tlak a pomáhat v prevenci infarktu a mrtvice. Tvrdí to japonští kardiologové, kteří se opírají o devatenáctiletý výzkum. Podle nich totiž teplá vana každý večer snižuje krevní tlak podobně jako léky na hypertenzi. A riziko onemocnění srdce a cév pak snižuje o osmadvacet procent.

Greta Thunbergová: Mám jen mírné symptomy, táta vážnější

25. 3. 2020

STOCKHOLM (Famous) – Ekologická aktivistka Greta Thunbergová má koronavirus. Nakazila se ona i její otec Svante. Oba jsou tak zavření doma v karanténě a potýkají se se symptomy COVID-19. Greta s mírnými, jak sama fanouškům prostřednictvím videonahrávky vzkázala, její táta je na tom hůř.

Ptáci ve městech mají větší mozky a více mláďat

25. 3. 2020

GOTHENBURG (Famous) – Živočichové a rostliny se snaží přizpůsobit prostředí v lidských sídlištích. Zvládne jich to ale jen hrstka. Především velká města vyvíjejí na druhy silný evoluční tlak. U ptáků se projevuje hned ve dvou směrech. Podle švédských ornitologů se s životem ve městech vyrovnávají dvěma strategiemi – jednak mají větší mozky, ale za druhé mají také více mláďat.

Ústní vody s chlorhexidinem zvyšují riziko zubního kazu

25. 3. 2020

PLYMOUTH (Famous) – Osoby s onemocněním dásní často dostanou od lékaře doporučení, aby používaly ústní vody s chlorhexidinem. Jenže tato látka nejenže způsobuje hnědnutí zubů, protože se váže na měkké i tvrdé tkáně, ale také negativně ovlivňuje mikrobiální složení úst a snižuje pH úst. Ta jsou tedy kyselejší, což oslabuje zubní sklovinu a zvyšuje kazivost zubů.

Lady GaGa kvůli koronaviru odložila vydání alba Chromatica

25. 3. 2020

LOS ANGELES (Famous) – Zpěvačka Lady GaGa se rozhodla posunout vydání alba Chromatica. Její fanoušci čekají na novou hudbu čtyři roky. Kvůli koronavirové epidemii si budou muset počkat ještě o nějaký ten měsíc navíc. Zpěvačka původní termín uvedení na trh připadající na letošní duben zrušila a zatím hledá nové datum. Nejspíš někdy v polovině léta.

Woody Allen: Ronan Farrow je zřejmě synem Franka Sinatry

25. 3. 2020

NEW YORK (Famous) – Režisér Woody Allen vydal knižní autobiografii, v níž odhaluje mnohé ze svého profesního i soukromého života. Kupříkladu potvrzuje dlouhodobou domněnku o synovi své bývalé manželky Mii Farowové. Ronan Farrow je velmi podobný zpěvákovi Franku Sinatrovi, s nímž Mia měla milostný poměr. Woody v knize přiznává, že Ronan může být synem slavného hudebníka.

Podle jihokorejských vědců je až třicet procent infekcí SARS-CoV-2 bez symptomů

24. 3. 2020

SOUL (Famous) – Jižní Korea díky plošnému testování, komplexní izolaci pacientů s COVID-19 a přísným pravidlům pohybu občanů na veřejnosti má nejlepší výsledky v mírnění průběhu epidemie ze všech zemí světa. Jihokorejci dokázali, že přísná pravidla a jejich dodržování jsou účinné. Ale nejen to. Všeobecné celonárodní testování odhalilo, že až tři z deseti nakažených osob nemají vůbec žádné symptomy COVID-19.

Obezita zvyšuje riziko komplikací u infekce koronavirem

24. 3. 2020

LONDÝN (Famous) – Britští lékaři tvrdí, že nadváha a obezita zvyšují riziko onemocnění COVID-19. Dvě třetiny pacientů na jednotce intenzivní péče jsou totiž právě s nadváhou či obézní. Nadbytečné tuky totiž oslabují plíce a imunitní systém. Což nahrává viru SARS-CoV-2, který COVID-19 způsobuje.

Elton John si v období epidemie užívá fantastický čas doma se syny

24. 3. 2020

LONDÝN (Famous) – Zpěvák Elton John nijak neskuhrá, že ho epidemie koronaviru omezuje v práci a životě. Zůstává doma s manželem Davidem Furnishem a jejich syny Zacharym a Elijahem. A užívají si prý báječný čas, protože ho mají pro sebe tolik jako nikdy předtím. Dvaasedmdesátiletý britský hudebník, který má pohroužené zdraví a před třemi roky málem zemřel na zápal plic, se jako příslušník koronavirem velmi ohrožené skupiny obyvatel uzavřel před světem.

V čase koronaviru lépe než kontaktní čočky ochrání brýle

24. 3. 2020

NEW YORK (Famous) – Američtí oftalmologové vyzvali lidi s vadou zraku, kteří musejí nosit korekční pomůcky, aby v době epidemie koronaviru vsadili raději na brýle. Kontaktní čočky totiž nekryjí celé oko a při jejich aplikaci se člověk dotýká rukou sliznic oka. Zatímco sklo brýlí může být mechanickou zábranou před průnikem viru, který proniká do těla také oční sliznicí.

Členové britské královské rodiny se nesmějí kvůli koronaviru potkávat

24. 3. 2020

LONDÝN (Famous) – Britská královna Alžběta II. se s manželem princem Philipem zavřela na hradě Windsor a smí k ní jen osm zaměstnanců. Její syn a následník koruny princ Charles s manželkou Camillou zavřeli sílo Clarence House v Londýně a odjeli na svůj soukromý statek ve Skotsku. Princ William a vévodkyně Catherine s dětmi odjeli do svého domu Anmer Hall v Norfolku, kde se také dobrovolně izolovali. Členové rodiny se mezi sebou nepotkávají a používají ke komunikaci výlučně technologie přenášející zvuk a obraz.

Tvůrci seriálu Simpsonovi nabídli Harrymu a Meghan, aby nadabovali své postavičky

24. 3. 2020

LOS ANGELES (Famous) – Tvůrci seriálu Simpsonovi mají práci pro britského prince Harryho a jeho manželku Meghan. Ti se totiž objeví v jednom dílu slavného animovaného pořadu a mají tak možnost namluvit sami sebe. Samozřejmě za tučný honorář. Producent Al Jean doufá, že na to oba kývnou.